Wzornictwo przemysłowe przedmiotów użytkowych takich jak meble odgrywa kluczową rolę w tworzeniu innowacyjnych, funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie produktów. Wśród materiałów, które mogą być wykorzystywane w tym obszarze, warto zwrócić uwagę na EPP, czyli polipropylen ekspandowany.
Wzornictwo przemysłowe to termin odnoszący się do wszelkich czynności związanych z projektowaniem przedmiotów użytkowych – zarówno tych, które mają być produkowane na masową skalę, jak i wyrobów wytwarzanych w niewielkich seriach. Docelowo zaprojektowanym produktem może być np. urządzenie, narzędzie czy mebel – definicja wzornictwa przemysłowego obejmuje w zasadzie każdy rodzaj przedmiotu. W proces projektowania zaangażowani są specjaliści na różnych stanowiskach: od designerów, menedżerów i projektantów poprzez inżynierów i testerów aż po wykonawców. Dzięki temu można uwzględnić różne perspektywy, co prowadzi do uzyskania użytecznego, funkcjonalnego produktu, który spełnia potrzeby docelowych użytkowników. Efektem tego procesu jest wzór przemysłowy, czyli nowy wytwór lub jego część – to termin o ścisłej definicji w prawie własności przemysłowej, które reguluje m.in. charakterystykę wyrobu i procedury ochrony.
Projekt wzorniczy to cel procesu projektowania przemysłowego. Jego zadaniem jest określenie wymagań w zakresie funkcjonalności, cech użytkowych, wytrzymałości, a także wyglądu docelowego produktu. Warto mieć na uwadze, że musi on obejmować szereg różnych zagadnień, co wymaga odpowiedniego podejścia opartego na łączeniu kilku dziedzin związanych z przemysłem i nie tylko. Niezbędna będzie przede wszystkim ekspercka wiedza na temat przygotowywanych rozwiązań, jak również zwrócenie uwagi na potrzeby użytkowników. Dzięki temu można mieć pewność, że projekt zostanie wykonany w poprawny sposób i spełni stawiane przed nim wymagania.
Opracowywanie projektu wzorniczego to wieloetapowy proces, w którym każdy z kroków skupia się na innych obszarach. Wszystkie te etapy mają duże znaczenie dla uzyskanego efektu. Zaczyna się od zebrania wymagań i przeprowadzenia analiz, po czym można przystąpić do właściwego projektowania, a następnie do przygotowania prototypu. Zakończeniem procesu jest wytworzenie produktu – później należy pamiętać o testach i monitorowaniu wyrobu.
Zależnie od wymagań projektu wzornictwo przemysłowe wykorzystuje różne materiały. W ostatnim czasie na popularności zyskują tworzywa sztuczne takie jak EPP (polipropylen spieniony). To materiał o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, zdolności do absorpcji energii i dużej sprężystości. Jego zaletą jest również formowalność, która przekłada się na możliwość zastosowania EPP w wielu obszarach. W kontekście projektowania przemysłowego z EPP można się spotkać w różnego typu przedmiotach użytkowych – ważnym obszarem wykorzystania tego materiału jest m.in. produkcja mebli.
W kontekście produkcji mebli najważniejsze atuty EPP to lekkość i wytrzymałość. Niska masa sprawia, że produkty wykonane z tego materiału są łatwe do przenoszenia, a jednocześnie utrzymują wysoką stabilność i trwałość. Do tego dochodzi możliwość tworzenia mebli o innowacyjnych formach. Wśród przykładów zastosowania EPP w tym zakresie szczególnie ważną rolę odgrywa wytwarzanie elementów konstrukcyjnych. Design przemysłowy z użyciem EPP obejmuje również projektowanie mebli i innych przedmiotów użytkowych o innym przeznaczeniu – to bardzo wszechstronny materiał, który jest w stanie spełnić wymagania różnorodnych projektów.
W Knauf Industries oferujemy unikalne rozwiązania z tworzyw sztucznych dla wielu sektorów przemysłu. Jednym z nich jest branża meblarska, dla której produkujemy nie tylko elementy konstrukcyjne z EPP, lecz także lekkie kulki styropianowe, które mogą służyć jako wypełnienie do mebli. Stawiamy na indywidualne, nowoczesne podejście do realizowanych projektów. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować produkty w pełni zgodne z oczekiwaniami i wymaganiami naszych klientów. Zapewniamy profesjonalne wsparcie w obszarach takich jak wzornictwo przemysłowe, dostarczając nie tylko produkty z tworzyw sztucznych, lecz także ekspertyzę popartą wieloletnim doświadczeniem z zakresu przetwórstwa tworzyw.