Od pewnego czasu w branży meblarskiej można zaobserwować oznaki kryzysu, który objawia się m.in. zmniejszeniem skali produkcji i spadkiem liczby zamówień. To trudny okres dla firm, jednak istnieją sposoby, by poradzić sobie z tymi wymagającymi warunkami. Jakie wyzwania stoją obecnie przed producentami?
Choć meblarstwo w Polsce od wielu lat stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, ostatnie lata okazały się wyjątkowo trudne dla firm z tego sektora. Wielu ekspertów uważa, że mamy do czynienia z kryzysem, który był szczególnie widoczny w roku 2023. Potwierdza to m.in. mniejsza skala produkcji mebli – w pierwszym kwartale 2023 polskie firmy meblarskie wypuściły na rynek aż o 12% mniej produktów w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2022. Spadki można zaobserwować również w roku 2024: jak podaje GUS, produkcja mebli w poszczególnych miesiącach spadła o ok. 2–4% w stosunku do roku poprzedniego.
Przyczyną kryzysu jest połączenie różnych czynników gospodarczych i rynkowych. Najważniejsze z nich dotyczą wzrostu cen produkcji i kosztów operacyjnych, jak również wydatków na zakup surowców – zwłaszcza drewna, którego cena wzrosła w ostatnich pięciu latach o kilkadziesiąt procent. Efektem jest znaczne osłabienie wyników finansowych firm zajmujących się rynkiem meblowym, co w wielu przypadkach wiąże się z długami lub nawet upadłością przedsiębiorstw.
Zobacz także: Wzornictwo przemysłowe mebli – etapy projektu, perspektywy i innowacje
Początki kryzysu sięgają szczytowych okresów pandemii COVID-19, która wpłynęła na niemal wszystkie sektory gospodarki. Branża meblowa odczuła jej efekty głównie w kontekście zmniejszenia wydatków gospodarstw domowych, co doprowadziło do znacznego spadku liczby zamówień od klientów. Jednocześnie trend ten połączył się ze wzrostem cen energii, surowców i wynagrodzeń, przez co wiele firm było zmuszonych dostosować swoją strategię do nowych realiów rynkowych. Nie bez znaczenia są też czynniki geopolityczne, które generują niepewność na rynku i nasilają wzrost inflacji, co z kolei wiąże się ze wzrostem stóp procentowych, a tym samym – zmianami na rynku mieszkaniowym, którego dynamika ma szczególne znaczenie dla branży meblarskiej.
Warto także wspomnieć o kwestiach związanych z ekologią, które wpływają na konkurencyjność polskich producentów mebli. Mowa m.in. o wymogu certyfikacji gospodarki leśnej FSC, a także o coraz bardziej restrykcyjnych wytycznych środowiskowych ze strony Unii Europejskiej. Zmiany prawne w wielu przypadkach prowadzą do zwiększenia kosztów operacyjnych z uwagi na konieczność dostosowania swoich procesów. W połączeniu ze spadkiem liczby zamówień oznacza to spore problemy dla producentów mebli, którzy muszą szukać nowych rozwiązań.
Zobacz także: ESG w branży meblarskiej
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na rozwój obecnego kryzysu branży meblowej w Polsce, jest spadek znaczenia krajowych firm na rynku eksportowym. Ma to bezpośredni związek ze wspomnianym już wzrostem kosztów operacyjnych. Firmy zazwyczaj „rekompensują” je przez podnoszenie cen, jednak takie zmiany oznaczają również mniejsze zainteresowanie ze strony klientów. Szczególnie duże spadki można zaobserwować w przypadku eksportu do Niemiec. Jest to kraj, który od dłuższego czasu był najważniejszym partnerem handlowym dla polskich firm meblarskich – obecnie jednak czołową pozycję w eksporcie do Niemiec zajmują Chiny, podczas gdy udział przedsiębiorstw z Polski stopniowo maleje.
Producenci mebli w Polsce stosują różne podejścia, by poradzić sobie z trudnymi warunkami rynkowymi. Z uwagi na fakt, że wzrost kosztów operacyjnych jest jednym z głównych powodów kryzysu, warto zwrócić uwagę na optymalizację kosztów. Można ją osiągnąć np. poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod produkcji, a także odpowiednio dostosowanych sposobów zarządzania łańcuchem dostaw. W przypadku Knauf Industries stosujemy rozwiązania takie jak mapowanie procesu produkcji czy indywidualne projektowanie detali na zamówienie producentów, co pozwala nam skutecznie wspierać polską branżę meblarską w tym wymagającym okresie. Spore znaczenie ma także charakterystyka stosowanych materiałów – coraz większą popularnością cieszą się lekkie, a zarazem wytrzymałe tworzywa sztuczne, z którymi można skutecznie ograniczyć wydatki na produkcję, transport i inne działania.
Zarówno klienci, jak i producenci coraz częściej stawiają na meble z materiałów innych niż drewno – spienionego polipropylenu. Za rosnącą popularnością takich rozwiązań stoi przede wszystkim ich wysoka wytrzymałość, która łączy się z możliwością przygotowania niemal dowolnych kształtów. Należy także zwrócić uwagę na niską wagę komponentów z EPP, co oznacza ograniczenie kosztów transportu i produkcji. Części strukturalne do mebli dzięki lekkości i łatwości montażu umożliwiają zmniejszenie zapotrzebowania na siłę roboczą w procesie produkcyjnym. Jest to istotna pozycja kosztowa, która w znaczny sposób wpływa na konkurencyjność produktów meblarskich.
W przypadku produkcji wielkoseryjnej i projektowaniu kolekcji meblarskich znaczenie ma również modularność komponentów z EPP. Dzięki dowolności projektowania z materiału EPP meble mogą zostać skonstruowane z powtarzalnych elementów łączonych ze soba jak klocki. Aspekt ten ma korzystny wpływ na optymalizację gospodarki magazynowej ponieważ producenci mają możliwość zamawiania mniejszej ilości różnych komponentów.
Knauf Industries specjalizuje się w przetwarzaniu tworzyw sztucznych na potrzeby różnych branż – oferujemy także liczne rozwiązania dla branży meblarskiej z EPP i nie tylko. ZapraszamyZapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, by poznać potencjalne korzyści współpracy z firmą Knauf Industries.
Wypełnij formularz i odkryj, jak zmniejszyć koszty w swojej firmie.