Branża meblarska to przestrzeń, w której cały czas pojawiają się nowe rozwiązania. Nadążanie za zmieniającymi się trendami może być trudne – produkty, które były modne nawet kilka lat temu mogą już odchodzić w niepamięć. Na jakie trendy warto zwrócić uwagę w 2023 roku?
Aranżacje wnętrz ciągle się zmieniają – niekiedy nowe trendy całkowicie zastępują inne, czasami jednak dotychczasowe style po prostu ewoluują. Warto także zwrócić uwagę na ogromną różnorodność w podejściu do wystroju swojego domu lub mieszkania. Aktualnie na rynku dostępne są propozycje w praktycznie każdym stylu – wciąż jednak można znaleźć pewne dominujące rozwiązania, które cieszą się największą popularnością.
Jak wyglądają aktualne trendy i czego można spodziewać się w następnych latach? Obecnie królują proste, lekkie aranżacje, które odznaczają się wysoką jakością poszczególnych elementów, wykorzystaniem trwałych materiałów oraz stawianiem na tzw. niewymuszony luksus. Popularny w ostatnich latach minimalizm pomału traci na znaczeniu, choć wciąż można znaleźć wiele aranżacji utrzymanych właśnie w tym stylu. Wśród modnych rozwiązań nie brakuje także mebli biurowych: połączenie biurowej surowości i funkcjonalności z przytulnym wystrojem mieszkania lub domu to coraz częstszy wybór, zwłaszcza wśród osób pracujących zdalnie.
Zastanawiając się, co będzie najmodniejsze w branży meblarskiej w nadchodzących latach, warto zacząć od kształtów. Najnowsze trendy wnętrzarskie wskazują, że dużym zainteresowaniem będą cieszyć się łuki, krągłości i organiczne kształty, które dodadzą pomieszczeniom modernistycznego charakteru. Projektując meble, warto więc przygotowywać produkty z zaokrąglonymi krawędziami – zakończenia z kątami prostymi mogą być mniej popularne. W tym celu można zastosować różnego rodzaju tworzywa sztuczne, które pozwalają na formowanie praktycznie dowolnych kształtów.
Praca zdalna zyskuje na popularności od wielu lat, a pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła ten trend. Obecnie wiele przedsiębiorstw postanowiło pozostać przy takim rozwiązaniu, oferując swoim pracownikom możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu. To spore ułatwienie dla wielu osób – niezbędne jest jednak odpowiednie wyposażenie, które wspomoże produktywność w domowym zaciszu.
Z tego powodu coraz częściej zwraca się uwagę na meble biurowe w domach i mieszkaniach. Designerzy zajmujący się takimi projektami stawiali dotąd na pierwszym miejscu funkcjonalność i ergonomię – stylistyka, choć również miała istotne znaczenie, odchodziła w pewnym stopniu na drugi plan. Obecnie jednak, kiedy takie elementy wyposażenia coraz częściej pojawiają się w domach, warto przyłożyć większą wagę do szczegółów i stylu. Dzięki temu możliwe będzie połączenie prywatnej, przytulnej przestrzeni z wygodnym i ergonomicznym miejscem do pracy.
Dekometria to zabawa geometrią i kolorem. Polega ona na łączeniu cech i form pochodzących z różnych stylów. W najbliższych latach na dekometrię będzie decydować się coraz więcej osób – już teraz jest to trend, który można zauważyć bardzo często. W większości domów i mieszkań miesza się kilka podejść do aranżacji, co w naturalny sposób łączy się właśnie z tym nurtem. Jest to przede wszystkim ciekawe rozwiązanie pod kątem wyróżnienia wystroju na tle utartych schematów.
To cechy wystroju, które wracają ze wzmożoną siłą. W najbliższych latach modne będą wyraziste, pełne energii kolory. Mowa tu nie tylko o ścianach, lecz także o meblach. Użytkownicy sięgać będą zarówno po ciepłe, jak i zimne barwy, tworząc nowe, wyraziste aranżacje. Istotną rolę pod tym względem odgrywa znaczenie poszczególnych barw, które mogą w sporym stopniu wpływać na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu.
Szczególnie ważnym trendem, który rozwija się w ostatnich latach jest coraz większy nacisk na ekologię. Zmiany w tym kierunku można zauważyć w praktycznie każdej branży – również w sektorze meblarskim. Nowe wymagania dotyczące budynków oraz produkcji sugerują, że tego typu rozwiązania zostaną z nami na długo. W trosce o środowisko naturalne klienci bardzo chętnie stawiają m.in. na meble vintage, wyprodukowane w duchu ekologii. Duże znaczenie mają przede wszystkim zastosowane materiały – w najbliższych latach dominować będą głównie rozwiązania, które łatwo będzie można poddać recyklingowi. Warto jednak zaznaczyć, że niekoniecznie będą to materiały pochodzenia naturalnego: sporą popularnością cieszą się również w pełni przetwarzalne tworzywa sztuczne, takie jak spieniony polistyren (EPS) i polipropylen (EPP).
Dowiedz się także: Jaka jest przyszłość branży meblarskiej w Polsce?
Firma Knauf Industries jest liderem w dziedzinie dostarczania niezawodnych materiałów do produkcji lekkich i wytrzymałych mebli. Nasza oferta dla producentów z branży meblarskiej obejmuje dwa typy produktów z tworzyw spienionych: kulki styropianowe i piankę polipropylenową. Granulat z EPS to standardowy produkt, który można z powodzeniem wykorzystać do wypełnienia puf, siedzisk, a nawet zagłówków łóżek. Tymczasem komponenty wykonane ze spienionego polipropylenu to części projektowane i wykonywane na zamówienie klienta, dostosowane do konkretnej serii meblarskiej. Oferują wyjątkową swobodę projektowania i są coraz częściej stosowane w celu zastąpienia ciężkich metalowych czy drewnianych elementów konstrukcyjnych. Zarówno polistyren, jak i polipropylen spieniony to materiały które w pełni nadają się do ponownego przetwórstwa i użytku. Oprócz cennych własności ekologicznych wyróżnia je także ponadprzeciętna trwałość, lekkość i uniwersalność. To sprawia, że mogą one być bardzo korzystnym wyborem do nowoczesnych mebli.