Opakowania z pianki EPP to niezwykle wszechstronny rodzaj opakowań, które mogą być dostosowywane do rozmiarów i kształtów produktów dzięki zastosowaniu niestandardowych konstrukcji. Materiały te, określane również jako pianki formowane, mogą być specjalnie projektowane z myślą o konkretnych produktach, tak aby dokładnie pasować do zapakowanego towaru, otaczając go, wypełniając pojemnik i tworząc ochronną poduszkę.
W obliczu rosnących wyzwań środowiskowych producenci muszą mierzyć się z koniecznością wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju na każdym etapie projektowania. Eko-projektowanie to kompleksowe podejście, które obejmuje minimalizację wykorzystywanych materiałów, optymalizację procesów produkcyjnych oraz zwiększenie udziału surowców pochodzących z recyklingu. Takie podejście nie tylko przyczynia się do redukcji śladu węglowego, ale także otwiera nowe możliwości innowacji i optymalizacji kosztów.
Najważniejszym elementem eko-projektowania jest tworzenie unikalnych, dostosowanych do potrzeb klienta rozwiązań opakowaniowych. Nasi inżynierowie wykorzystują zaawansowane narzędzia CAD do precyzyjnego projektowania wyrobów, narzędzi (form) do ich produkcji i symulacji procesów produkcyjnych. Dzięki temu mogą tworzyć niestandardowe pojemniki i kontenery, które nie tylko spełniają wymagania funkcjonalne, ale także uwzględniają specyficzne potrzeby klienta w zakresie ochrony, estetyki czy logistyki.
Jedną z zalet opakowań z pianki formowanej jest ich niezwykła lekkość w porównaniu z innymi materiałami. Dzięki temu firmy mogą znacząco obniżyć koszty transportu, ponieważ jednostki ładunkowe ważą mniej. Ponadto opakowania z tworzyw spienionych zapewniają skuteczną ochronę towarów, co przekłada się na mniejszą liczbę uszkodzeń i związanych z nimi strat.
EPP (polipropylen ekspandowany) i EPS (polistyren ekspandowany) to materiały składające się odpowiednio z ok. 95% i 98% z powietrza. Oba wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami, takimi jak:
Dodatkowo opakowania z EPP mogą być wielokrotnie używane, tworząc model gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym trwałe tworzywa sztuczne mają dłuższy cykl życia. Firmy mogą zatem ponownie je wykorzystywać, bez konieczności stosowania dodatkowych procesów.
Klienci często pytają o różnice między opakowaniami ze spienionego polipropylenu (EPP) i spienionego polistyrenu (EPS). Główna zaleta EPP to możliwość wielokrotnego użycia wykonanych z niego kontenerów do przewozu wrażliwych i wartościowych produktów (np. części samochodowych) dzięki jego wytrzymałości i odporności mechanicznej. Co więcej, dzięki tzw. pamięci kształtu materiał EPP nie odkształca się w trwały sposób i po ustaniu nacisku wraca do swojego pierwotnego kształtu, co jest kluczowe dla trwałości opakowań. Tymczasem EPS znajduje zastosowanie w projektowaniu i produkcji opakowań jednorazowych, np. pojemników one-way do przewozu baterii do aut elektrycznych. Cechą charakterystyczną tego materiału jest także doskonała izolacyjność termiczna, dlatego znajduje on zastosowanie w produkcji opakowań termoizolacyjnych, np. na żywność czy farmaceutyki.
Proces produkcji opakowań z tworzyw sztucznych EPP i EPS obejmuje kilka etapów, począwszy od projektu, aż po finalną produkcję.
Proces rozpoczyna się od konsultacji projektowych z klientem. Na tym etapie omawiane są szczegółowe wymagania dotyczące opakowania, jego funkcjonalności i parametrów technicznych, takich jak: gęstość materiału, wytrzymałość na wstrząsy, ewentualnie izolacyjność. Po opracowaniu wstępnego projektu jest on przedstawiany klientowi do zatwierdzenia. Następnie tworzone są prototypy lub testowe produkty, które poddawane są rygorystycznym testom. Pozwala to na weryfikację, czy opakowanie spełnia wszystkie założone kryteria. Po potwierdzeniu jakości testowych produktów przez klienta projekt przechodzi do fazy produkcyjnej.
Cały proces produkcji jest ściśle kontrolowany, aby zapewnić wysoką jakość i powtarzalność produktów.
Po przygotowaniu formy następuje proces wtryskiwania granulatu EPP lub EPS pod wpływem ciśnienia. Zaczyna się on od transportu surowca z dużych zbiorników typu silos do mniejszych znajdujących się bezpośrednio przy wtryskarkach. Następnie surowiec jest wtryskiwany do formy pod niskim ciśnieniem, co pozwala na równomierne wypełnienie przestrzeni formy. Po zasypie do formy podawana jest para wodna rozprężająca granulki surowca, które łączą się ze sobą, tworząc gotowy kształt.
Po połączeniu poszczególnych kulek w jedną część następuje proces stabilizacji w którym następuje chłodzenie formy (przy bardziej skomplikowanych kształtach wykorzystywana jest próżnia, co pozwala na osiągnięcie lepszej dokładności skomplikowanych elementów).
W przypadku niektórych produktów, jak na przykład opakowania zwrotne dla przemysłu motoryzacyjnego, mogą być dodawane specjalne wkładki lub elementy zabezpieczające, dostosowane do kształtu i wymagań transportowanych części.
W przypadku niektórych produktów, jak na przykład opakowania zwrotne dla przemysłu motoryzacyjnego, mogą być dodawane specjalne wkładki lub elementy zabezpieczające, dostosowane do kształtu i wymagań transportowanych części.
Jesteśmy w stanie wykonać projekt i wyprodukować dowolne pojemniki z tworzyw sztucznych na zamówienie. Dzięki temu będą one idealnie dopasowane do wymiarów danego produktu bądź pojazdu transportującego. Nasi specjaliści przygotują rozwiązanie szyte na miarę, specjalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.
Opakowania zwrotne z EPP są wyjątkowo lekkie i ergonomiczne, a jednocześnie charakteryzują się znacznie większą trwałością niż inne tworzywa spienione. Mają one bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów produkcji, szczególnie w przypadku wykorzystania w transporcie części i komponentów do podwykonawców. Dodatkowo EPP jest obojętny chemicznie, dzięki czemu nie wchodzi w reakcje ze smarami, rozpuszczalnikami i olejami – co ma zasadnicze znaczenie dla branży motoryzacyjnej. Ponadto skrzynki EPP można zabezpieczyć przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD), co jest istotne dla wielu segmentów tego sektora, zwłaszcza w obszarze elektroniki. Pianka polipropylenowa ma niską chłonność wody, a więc jest odporna na korozję.
Wśród bogatego portfolio Knauf Industries znajdują się m.in. opakowania ochronne dla elektroniki i komponentów motoryzacyjnych, wkłady termoizolacyjne do transportu żywności oraz lekkie, wytrzymałe tace transportowe. Wszystkie te rozwiązania charakteryzują się wysoką jakością wykonania, precyzyjnym dopasowaniem do produktu oraz minimalizacją śladu węglowego.
Sprawdź, jakie korzyści możemy Ci zaoferować – wypełnij formularz: