Dynamiczny rozwój sektora e-commerce i zmiany w zachowaniach konsumenckich sprawiają, że producenci, dystrybutorzy i firmy logistyczne stają przed koniecznością zwiększania efektywności procesów transportowych. Automatyzacja magazynów, tworzenie płynnych połączeń między liniami produkcyjnymi a magazynem i mobilne roboty to tylko część obrazu nowoczesnych systemów logistycznych. Jego kolejnym znaczącym elementem są indywidualnie dobrane opakowania.
W czasach komunikacji w sferze online, transakcje kupna i sprzedaży zachodzą znacznie szybkiej niż kiedyś. Dziś każda osoba z dostępem do Internetu może z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie zamówić towar znajdujący się w halach magazynowych zlokalizowanych po drugiej stronie świata. Usługa szybkiej dostawy w 24 godziny czy zarządzanie zwrotami towarów staje się dziś powoli standardem, a jej dostępność jest jednym z argumentów decydujących o wyborze konkretnego sprzedawcy. Branża logistyczna musi więc sprostać zupełnie nowym realiom, w których procesy muszą zachodzić znacznie szybciej i efektywniej niż kiedykolwiek. Dlatego nowoczesne systemy magazynowe są coraz częściej wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne w postaci sztucznej inteligencji, samojezdnych wózków czy mobilnych robotów.
Bardzo istotnym elementem całego systemu są nowoczesne systemy opakowań zwrotnych, które nie tylko zabezpieczają towar, lecz także zapewnią łatwość magazynowania, segmentacji i przemieszczania na każdym etapie transportu. W tej roli doskonale sprawdzą się nasze innowacyjne pojemniki transportowe Komebac® z ultralekkiego spienionego polipropylenu EPP.
Aby zwiększyć przewagę konkurencyjną działy i przedsiębiorstwa logistyczne muszą stale usprawniać procesy, dążyć do eliminacji błędów, a co za tym idzie – redukcji kosztów. Takie możliwości zapewnia automatyzacja logistyki polegająca na wprowadzaniu zrobotyzowanych rozwiązań i autonomicznych systemów zarządzania w miejsce ludzkiego personelu, który nie musi już wykonywać powtarzalnych, monotonnych zadań i może zająć się bardziej wymagającymi operacjami. Ogromną przewagą automatycznych systemów składowania i magazynowania w nowoczesnych systemach magazynowych jest możliwość ciągłej pracy przez 24 godzinny siedem dni w tygodniu, co zapewnia maksymalną wydajność. Maszyny, które nie ulegają zmęczeniu, transportują szybko i sprawnie ładunki w wyznaczone miejsca, zapewniając przy tym oszczędność energii i płynność dostaw na czy w miejscach transportu. Możliwość monitoringu całego systemu przekłada się także na skrupulatną kontrolę stanów magazynowych, a także optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni hali magazynowej. W tym kontekście istotną rolę odgrywają nowoczesne opakowania transportowe, takie jak Komebac®.
Czytaj więcej: Jak zmniejszyć koszty logistyczne dzięki opakowaniu
Opakowania pełnią centralną rolę w pewnym zabezpieczeniu ładunku, ale też wpływają na łatwość jego przemieszczania po hali magazynowej. Muszą być przede wszystkim stabilne i umożliwiać pewne układanie w stosy, a jednocześnie bardzo wytrzymałe na potencjalne uszkodzenia mechaniczne w wyniku upadku, zderzenia z przeszkodą czy nacisku. Opakowania zwrotne Komebac® ze spienionego polipropylenu EPP doskonale spełniają wszystkie te wymagania, a ponadto zapewniają szerokie możliwości indywidualnego dopasowania w zależności od potrzeb i charakteru nowoczesnego systemu magazynowego. Formowane ciśnieniowo pojemniki mogą uzyskać różne wymiary, kolory i elementy w postaci przegródek czy pokrywek. Dzięki możliwości barwienia w masie lub nakrapiania w różnych kolorach można przypisać poszczególnym kolorom grupy produktowe i w czytelny sposób ustawić je na hali magazynowej. Ich zdecydowaną przewagą w stosunku do tradycyjnych kontenerów z plastiku jest niska waga, dzięki czemu nie zwiększają one całkowitej masy własnej ładunku.
Pianka EPP, z której zostały wykonane opakowania zwrotne Komebac®, w 95% składa się z powietrza, co wpływa na jej bardzo niską wagę. Przekłada się to nie tylko na większą łatwość przenoszenia, lecz także redukcję emisji CO2 w procesie transportowym. Spieniony polipropylen jest równocześnie bardzo wytrzymały, nie pęka i nie rozpada się na części. Amortyzując energię uderzenia chwilowo się odkształca, by znów powrócić do pierwotnej formy. Pojemniki z tego materiału pozwalają także na tworzenie przyjaznych warunków pracy na hali magazynowej i liniach produkcyjnych, gdyż w odróżnieniu od plastikowych kontenerów nie generują hałasu podczas transportu taśmowego. Ze względu na doskonałą formowalność EPP, pojemniki mogą być personalizowane w każdym szczególe. Oprócz specjalnego miejsca na etykiety czy logotyp mogą być również wyposażone w specjalne czujniki rejestrujące i przesyłające parametry transportu ładunku. W naszej standardowej ofercie pokrywki opakowań Komebac® posiadają specjalną strukturę na pokrywkach na etykiety transportowe. W ten sposób technologia Komebac® w pełni wpisuje się w wymagania nowoczesnych systemów magazynowych.
Czytaj także: Proces logistyki zwrotnej i rola jaką w nim odgrywają opakowania zwrotne z EPP
Sprawdź, jakie korzyści możemy Ci zaoferować – wypełnij formularz: